Współcześnie, aby obejrzeć najnowszy film nie musimy już biec do kina, czy czekać na premierę w telewizji. W sieci znajdziemy bez problemu filmy za darmo online, które możemy oglądać z całą rodziną. Aby jednak seans filmowy odbywał się w warunkach komfortowych, warto przenieść obraz z laptopa na ekran telewizora.

Prędkość internetu jakiej potrzebujemy

W miarę zwiększania się dostępności globalnej łączności szerokopasmowej strumieniowe przesyłanie filmów online ogromnie się rozwinęło i stało się niemal automatycznym składnikiem treści cyfrowych online. Chociaż łatwo jest eksplorować sieć dostawców usług przesyłania strumieniowego wideo, najpierw trzeba spełnić wszystkie minimalne wymagania systemowe, internetowe i dotyczące przepustowości, aby móc w pełni oglądać filmy za darmo na ekranie telewizora.

Określenie prędkości, której potrzebujesz, wydaje się kwestią matematyki. Ta matematyka wymaga jednak pewnej wiedzy na temat rozmiaru pliku wideo. Zależy to od sposobu kodowania pliku, częściej określanego jako typ pliku. Godzina wideo 720p w standardzie MPEG-2 może wynosić 2,7 GB, podczas gdy ten sam film w jednym z najnowszych standardów wideo, H.264 / Advanced Video Coding (AVC), może mieć prawie 13. Zatem różnice w rozmiarze pliku mogą być jednym z wyjaśnień, dlaczego różne witryny mają różne zalecenia dotyczące prędkości przesyłania strumieniowego treści HD. Załóżmy, że wideo przesyłane strumieniowo ma godzinę, a rozmiar tego pliku wideo wynosi 6 GB. Podczas gdy połączenie szerokopasmowe o prędkości do 10 Mb / s pozwala łatwo przesyłać strumieniowo wiele treści wideo online, będziesz potrzebować 15 Mb / s lub więcej dla tego sześciogigabajtowego wideo HD. Oto krótkie spojrzenie na matematykę:

  • Przybliżone megabajty: 6 GB = 6144 MB (1 GB = 1024 MB)
  • Przybliżone megabity: 6144 MB = 49 152 Mb (1 bajt = 8 bitów)
  • Obliczenie liczby sekund na godzinę: 60 x 60 = 3600
  • Obliczanie megabitów na godzinę: 49 152/3600 = 13,65 Mb / s

Podczas przesyłania strumieniowego treści HD należy również rozważyć, czy połączenie przeskakuje przez router bezprzewodowy. Jeśli tak, pamiętaj, że prędkość połączenia może spaść, jeśli standard WiFi nie jest wystarczająco szybki.

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych czynności związanych z połączeniem szerokopasmowym, pamiętaj, że twój dostawca usług internetowych zwolni lub zatrzyma usługę po osiągnięciu określonego progu przepustowości. Niektóre witryny, pozwalają wybrać niższą jakość odtwarzania, aby pomóc ci utrzymać się w tych progach, nawet jeśli oznacza to rezygnację z wyższej rozdzielczości. Upewnij się również, że sprzęt, którego używasz, nie tylko obsługuje HD, ale ma moc obliczeniową do buforowania i odtwarzania plików wideo w HD.

Aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk, musisz zainwestować w kartę dźwiękową do komputera z optycznym lub cyfrowym koncentrycznym wyjściem audio. Połączenia te przenoszą cyfrowe sygnały audio o wysokiej przepustowości za pomocą kabli, które można podłączyć bezpośrednio do odbiornika kina domowego.

Największy problem z podłączeniem komputera do telewizora polega na tym, że na ogół komputery i telewizory nie wyświetlają się w tej samej rozdzielczości. Na przykład najbliższą rozdzielczością HDTV 720p (1280 x 720) jest tryb wyświetlania monitora o nazwie XGA (1280 x 960). Zaś najbliższą 1080p (1920 x 1080) jest tryb wyświetlania monitora o nazwie WUXGA (1920 x 1200). W większości przypadków efektem jest overscan , w którym obraz na pełnym ekranie komputera nie mieści się na ekranie telewizora. Overscan to większy problem na telewizorach SDTV, gdzie natywna rozdzielczość ekranu jest znacznie mniejsza niż na ekranie komputera. Jeśli zamierzasz używać SDTV jako monitora, zaplanuj obniżenie rozdzielczości ekranu do 800 x 600.

Telewizory HD mają również problemy z przeskanowaniem, ale zwykle przycina się tylko krawędź obrazu komputera. Większy problem z telewizorami HDTV polega na tym, że telewizor odmawia wyświetlenia sygnału, który nie pasuje do jego natywnej rozdzielczości. Na szczęście większość telewizorów HD ma możliwość skalowania przychodzących sygnałów w celu dopasowania do ich natywnej rozdzielczości ekranu. Obejmuje to albo konwersję sygnałów o niższej rozdzielczości w celu podniesienia rozdzielczości do wysokiej rozdzielczości, albo konwersję sygnałów o wyższej rozdzielczości w dół dla ekranów o niższej rozdzielczości. Nie jest to wybór idealny, ale dla większości zwykłych widzów zauważalna jest jedynie niewielka utrata jakości obrazu. Warto skorzystać z oglądania ulubionych pozycji, które dostarcza telewizja internetowa.