Tak jak my sami dążymy do coraz większej wolności, tak teraz mamy okazję odnieść to do naszych nawyków telewizyjnych. Telewizja internetowa i filmy za darmo online zrewolucjonizowały rozrywkę domową. Oferuje możliwość oglądania telewizji w dowolnym miejscu, w którym masz dostęp do Internetu. Kiedyś musiałeś być wcześniej w domu, aby nie przegapić swojej ulubionej serii, teraz możesz oglądać ją później w telewizji internetowej, lub następnego ranka na śniadanie. 

Telewizja przez Internet: jak to działa?

W przypadku telewizji internetowej liniowy program telewizyjny działa w telewizji lub na innym urządzeniu z dostępem do Internetu. Aby oglądać filmy za darmo, telewizor wymaga dostępu do Internetu i urządzenia łączącego go z siecią. Aby to zrobić, korzystasz z dostawców usług przesyłania strumieniowego. Alternatywnie możesz także oglądać serial lub filmy bezpośrednio od dostawców usług ryczałtowych i internetowych sklepów wideo.

Na początek należy wyjaśnić różnicę między różnymi rodzajami telewizji internetowej. IPTV oznacza Internet Protocol Television. W tym wariancie sygnały audio i wideo są cyfrowo przesyłane przez połączenie internetowe. IPTV służy do nadawania klasycznego programu telewizyjnego. Umożliwia takie funkcje, jak nagrywanie lub wstrzymywanie programów i interakcji, które na przykład konfigurują odtwarzanie w niektórych programach quizowych. Tak zwana Jakość Usługi (QOS) zapewnia określony standard jakości.

Z kolei klasyczną internetową telewizję można przesyłać strumieniowo wszędzie tam, gdzie jest Internet. Warunkiem tego jest urządzenie kompatybilne z Internetem i odpowiednia przeglądarka lub urządzenie odtwarzające, które zwykle jest wstępnie zainstalowane. W przypadku telewizji internetowej treści są przesyłane strumieniowo, które są udostępniane specjalnie dla telewizji internetowej. Jakość jest zwykle niższa niż w przypadku IPTV.

Ile kosztuje telewizja internetowa?

Do jej oglądania można tu używać różnych urządzeń, takich jak laptopy i smartfony. To zależy od pożądanej jakości obrazu. W przypadku IPTV, które jest używane przez telewizor, dodaje się przystawkę STB. Koszt samego programu zależy od tego, co chcesz obejrzeć. Zasadniczo telewizja internetowa jest bezpłatna z kanałów publicznych. Kanały prywatne zawierają dodatkowe treści, które podlegają opłacie, lub gdzie wymagane jest konto premium. Konta premium zazwyczaj kosztują od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Większość można anulować co miesiąc. Wszystkie oferty można wcześniej przetestować bezpłatnie. Do oglądania telewizji przez sieć WLAN wymagane jest urządzenie z dostępem do Internetu. Oznacza to każde urządzenie, na którym można korzystać z Internetu. Strumieniowe przesyłanie są używane jako akcesoria zewnętrzne do przesyłania strumieniowego na telewizorze wyprodukowanym przed 2010 rokiem. Pamięci strumieniowe i urządzenia nadające się do transmisji strumieniowej są odpowiednie dla telewizorów, które nie mają zintegrowanego połączenia z Internetem. Pamięci strumieniowe łączą się z telewizorem za pośrednictwem dostępu HDMI i integrują go z domową siecią WiFi. Inną opcją korzystania z telewizji online jest inteligentny telewizor. Są to telewizory podłączone do Internetu i mające określone funkcje, takie jak używanie aplikacji i możliwość łączenia się z innymi urządzeniami. Nawet konsole takie jak Playstation lub X-Box mogą być używane do przesyłania strumieniowego z określonej generacji.

Jak szybkie musi być połączenie internetowe?

Do przesyłania strumieniowego wymagane jest połączenie szerokopasmowe. Jakość obrazu i dźwięku odgrywa kluczową rolę w szybkości Internetu. Jeśli telewizja internetowa ma być transmitowana w jakości HD, zalecana jest prędkość co najmniej 16 Mbit / s. Dla użytkowników IPTV właściwym wyborem jest połączenie internetowe o prędkości 30-50 Mbit / s. Prawie każda stacja telewizyjna ma teraz bibliotekę multimediów. Tam możesz odtwarzać nie tylko nagrane serie, ale także bieżący program za pośrednictwem transmisji na żywo. W szczególności bezpłatne programy należy oglądać na czas, ponieważ oferta jest dostępna w bibliotece multimediów tylko przez krótki czas i często można ją później wywołać jedynie za opłatą. Ze względu na licencję nadawcy prywatni zazwyczaj mogą przechowywać odcinki serialu online tylko przez siedem dni. W przypadku nadawców publicznych limit czasowy dla seriali wynosi trzydzieści dni, a filmy dokumentalne i inne programy informacyjne można oglądać przez okres do jednego roku, a wydarzenia sportowe – 25 godzin.